Bőrünk állapotának romlása az öregedés természetes velejárója. Ahogy idősödünk, bőrünk szárazabbá válik, elvékonyodik, s egyre kevésbé lesz rugalmas, ennek következtében ráncok alakulnak ki a bőrön. Bár a bőr szerkezetében a genetika a legfontosabb tényező, a ráncok kialakulásához hozzájárulhat például a dohányzás is, vagy a túl sok napon töltött idő.
A ráncok két csoportra oszthatók típus szerint:
1. Dinamikus ráncok
A dinamikus ráncok a legnehezebben kezelhető ráncok, ide soroljuk az ajkak felett húzódó ráncokat, a szarkalábakat, a homlokon található gyűrődéseket, valamint a szemöldökráncolás vonalakat. Amikor mosolygunk vagy a homlokunkat ráncoljuk, bőrünkön különféle gyűrődések jelennek meg. A dinamikus ráncok állapotán botox kezeléssel javíthatunk.
2. Statikus ráncok
A gravitáció és a bőr rugalmasságának, víztartalmának csökkenése okolható a statikus ráncok kialakulásáért. Ezeknek a ráncoknak a kezelése jóval egyszerűbb és gyorsabb, mint a dinamikus ráncoké. Hialuronsavas ráncfeltöltéssel könnyedén orvosolhatók.
Mi a hialuronsav?
A hialuronsav a szervezetben jelenlévő, áttetsző, zselészerű anyag, mely az összes szövetben megtalálható, rugalmasságot biztosít számukra. Az ízületi porcok terhelhetőségét, valamint a porcfelszínek csúszását is biztosítja. A bőr szerkezetének alapvető eleme, azonban az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken a bőr hialuronsav tartalma, így a bőr kiszárad, s ráncok jelennek meg rajta. A kialakult ráncok eltüntetésére azonban nagyszerű megoldás lehet a hialuronsavas ráncfeltöltés.
A ráncfeltöltés menete
A kezelést szakorvosi konzultáció előzi meg, ahol a beavatkozást végző orvos felméri a páciens bőrét, valamint tisztázásra kerülnek a várható eredmények, az esetleges mellékhatások és a páciens elvárásai. A kezelés a bőr fertőtlenítésével kezdődik, majd helyi érzéstelenítés után a szakorvos egy előretöltött fecskendővel, vékony tűvel vagy mikrokanüllel a bőr megfelelő rétegeibe juttatja a ráncfeltöltéshez használt anyagot. A hialuronsav kitölti a ráncokat, volumenizál és hidratál, helyreállítja az arc szerkezetét. A kezelés végén a beadott anyag egyenletes elterítésére kerül sor, megfelelő masszírozással. Az eredmény nagyrészt azonnal látható, de egy hét alatt a ráncok tovább simulnak.
Lehetséges veszélyek, mellékhatások
A mellékhatások minimálisak és a szövődmények lehetősége is igen csekély. Gyulladásos reakciót elméletileg okozhat a töltőanyag, de nagyon ritka. Mivel a hialuronsav a bőrben egy egyébként is előforduló anyag, így allergiás reakcióra sem kell számítani. Előfordulhat, hogy fertőzés lép fel a beadás helyén, azonban, ha megfelelő szakember végzi a beavatkozást, maximálisan steril környezetben, akkor nagyon kicsi az esélye az ilyen nem kívánt hatásoknak. Néhány szúrás helyén időnként előfordul véraláfutás, mely egy hét alatt múlik el. A kezelést követően pár napig enyhén duzzadt lehet a bőr, esetleg kipirulhat, emellett enyhe nyomásérzékenység is előfordulhat.
Milyen ráncokat kezelhetünk hialuronsavval?
- szarkalábak, szem körüli ráncok
- függőleges ráncok a szemöldökök között
- marionett vonalak: szájzug alatti ránc
- dohányzó ráncok: ajak fölötti radiális ráncok
- homlokráncok
- mély mosolyvonalak: függőleges ráncok az orr és a száj sarkai között
- áll fölötti redő
- nyaki ráncok
- dekoltázs
Mennyire tartós?
A hialuronsavas ráncfeltöltés tartósságát a bőrtípus és az életkor is befolyásolja, azonban legfőképpen attól függ, hogy a szervezet milyen gyorsan bontja le a bevitt anyagot. Nagyjából egy-másfél évig marad látható a kezelés hatása, néha akár a kétéves időtartam is előfordulhat. A tartósabb eredmény érdekében a kezelést követő egy héten kerülendő a terület melegítése (napozás, szolárium), emellett a masszírozás is.
A hialuronsavas ráncfeltöltés egy precíziós beavatkozásnak számít, melynek során motoros mozdulatokkal kell befecskendezni a hialuronsavat a bőr alá. Mint minden beavatkozásnál, a hialuronsavas ráncfeltöltésnél is fontos, hogy a kezelés elvégzésére egy kellően tapasztalt és profi szakembert válasszunk.