Szoláriumozás tekintetében napjainkban már szinte végtelennek tűnik a lehetőségek tárháza, hiszen többek közt álló, fekvő, hagyományos, turbó és bronzszolárium is a rendelkezésünkre áll. A mesterséges barnulás számos előnnyel jár, azonban gyakran megfeledkezünk róla, hogy ha túlzásba esünk, akár káros is lehet. A szoláriumozás vitathatatlanul segíti a bőr felkészítését a nyári, intenzív napsugárzásra, a jótékony UV sugarak igen hasznosak lehetnek a bőr és a szervezet számára egyaránt, de természetesen a legfontosabb irányelv a szolárium használatakor is a mértékletesség.
A szolárium előnyei
A szoláriumozás egyik nagy előnye, hogy télen is elérhetővé válik a napbarnított bőrszín, valamint nyáron sem kell órákat ráfordítani a napozásra, ahhoz, hogy hasonló hatást érjünk el. Az UV fény a bőrre és a szervezetre is jótékony hatással bír. Léteznek olyan esetek is, amikor megbízható körülmények között az orvostudomány is javasolhatja az alkalmazását, hiszen az UV fény fokozza a D-vitamin termelődését, enyhíti az ekcéma és a pikkelysömör tüneteit, az idegrendszerre is nyugtató hatással van, emellett a meleg környezet az ízületi problémákat is enyhítheti. A D-vitamin termelődés igen jelentős az UV fény hatására. Ha nem éri elegendő UV fény a bőrünket, D-vitamin hiány léphet fel a szervezetünkben, mely számos egészségügyi problémát okozhat (szív- és érrendszeri panaszok, csontritkulás, angol kór, autoimmun betegségek, mellrák, prosztatarák).
A szolárium hátrányai
A túl sűrű vagy túl hosszú ideig tartó szoláriumozás nagymértékben szárítja, károsítja a bőrt. A bőr elveszítheti rugalmasságát, hidratáltságát, így ráncok keletkezhetnek. Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a túlzásba vitt szoláriumozás meglehetősen felgyorsíthatja a bőr öregedését, továbbá a nagy mértékű UV sugárzás a bőrrák (melanoma) kialakulását is elősegítheti, valamint egyes esetekben az erős sugárzás hatására kötőhártya gyulladás is kialakulhat.
Milyen esetekben nem ajánlott a szoláriumozás?
Némely antibiotikum szedése, illetve vízhajtó vagy kozmetikai szerek alkalmazása esetén a bőr fényérzékennyé válhat, ilyenkor érdemes kerülni az UV sugarakat. Emellett a kismamák, a túl fiatalok, továbbá a túlságosan fehér vagy érzékeny bőrűek számára sem ajánlott a szolárium használata, de a szőke vagy vörös hajúaknak, illetve azoknak, akiknek túl sok az anyajegyük vagy a szeplőjük, szintén kerülendő a szoláriumozás. Egyes esetekben a pattanásos bőrre jótékony hatással lehet a szolárium, de súlyosan gyulladt bőr esetén pont az ellenkezőjét válthatja ki, ezáltal hegesedést okozhat. Nem ajánlott továbbá a szoláriumozás lázas állapotban, fertőző betegség esetén, illetve műtét után.
Mire érdemes odafigyelni?
A szolárium helyes használatához hozzátartozik, hogy előtte el kell távolítani minden sminket, valamint az esetleges krém vagy parfüm maradékokat a bőrről. A leégés elkerülése végett mindig fokozatosan növeljük a szoláriumban töltött idő hosszát. Érdemes bőrradírt használni, hiszen ez nem csak az elhalt hámsejtek eltávolításában segít, hanem az egyenletes barnulásban is. A bőr megfelelő hidratálása is rendkívül fontos, főleg a szolárium használatát követően. Fontos továbbá a megfelelő higiénia is, elsődleges szempont kell, hogy legyen a szolárium tisztasága, amikor kiválasztjuk, hogy hol barnuljunk. A napfürdőzés előtt minden ékszert vegyünk le, hiszen ezek felforrósodhatnak, így megégethetik a bőrt, mely kellemetlen nyomot hagyhat maga után. A szolárium használata során mindig tartsuk csukva a szemünket, vagy használjunk védőszemüveget, mivel az erős fény károsíthatja a szemünket, akár szürkehályogot is okozhat.
Mint sok minden másra, a szoláriumozásra is érvényes, hogy a mértékletesség a legfontosabb. Vegyük figyelembe a bőrtípusunknak megfelelő napozási időtartamot is. A világos bőrűeknek maximum 5-10 alkalom javasolt egy évben, a sötétebb bőrűeknek 10-15 alkalom, továbbá ajánlott 48 órát várni két szoláriumozás között. Ha ezt betartjuk, elkerülhetjük az esetleges kellemetlen mellékhatásokat.